Bezoek vier ingerichte woningen met ons totaalinterieur van 17/05 tot en met 27/05. Klik hier voor meer informatie en inschrijven.
Toonzaal Sint-Niklaas gesloten op zaterdag 18 mei.

Wat kost een haard in verbruik?

Haard

Laatst geüpdate in november 2023. 

Een sfeer gashaard kost €0.71 per uur

In Vlaanderen wordt de prijs van aardgas uitgedrukt in € / kWh. Op 15 november 2023 bedroeg de prijs €0.10 per kWh 1. Een grote gashaard die je laat branden voor de sfeer heeft een gemiddeld uitgaand vermogen van ±6 kW 2 en een rendement van ±85% 3. De gashaard verbruikt dan ±€0.71 per uur 4. Deze kost houdt geen rekening met het feit dat de centrale verwarming niet nodig zal zijn wanneer de gashaard brandt. De werkelijke kost zal dus lager zijn.

Indien je kiest voor een gashaard op propaan, dan kan je rekening houden met een prijs van €0.20 per kWh 5. Met dezelfde redenering vebruikt de gashaard dan ±€1.40 per uur 6.

Indien u een gashaard van het merk DRU heeft, dan kan u de kostprijs per uur nauwkeurig berekenen via de calculator op de website van DRU.

1 Bron: VREG (Vlaamse Regulator van de Elektriciteits- en Gasmarkt). Gemiddelde commerciële gasprijs inclusief belastingen en energiekosten voor een woning met jaarlijks verbruik van 17.500 kWh. Gasprijs indien contract op dat moment werd afgesloten.
2 Bij normaal gebruik van een gashaard voor de sfeer is een vermogen van 6kW voldoende. Met 6kW kan je een normaal geïsoleerde ruimte van 100m³ aangenaam warm houden.
3 Gemiddelde rendement van M-Design Luna Diamond reeks.
4 (6 kW / 85%) x 1 uur x €0.10 per kWh
5 Prijs van een fles propaan van 10.50 kg is €28.85 inclusief BTW. Propaan heeft een calorische waarde van 13.83 kWh / kg. Dus prijs per kWh is €28.85 / (10.50 kg x 13.83 kWh / kg) = €0.20 / kWh
6 (6 kW / 85%) x 1 uur x €0.20 per kWh

 

Een sfeer houthaard kost €1.08 per uur

In een grote houthaard verbruik je ±3.8 kg brandhout per uur om het volledige vermogen van de haard te krijgen1, of ±2 kg brandhout per uur 2 als je het rustiger houdt voor de sfeer. Je verstook best eik- of essenhout voor een optimale beleving van een grote houthaard. Indien je droog, gestapeld en gebruiksklaar brandhout aankoopt dan betaal je ±€0,54 per kg brandhout 3. Bijgevolg kost een uur stoken met een grote moderne houthaard ±€1.08 per uur 4. Deze kost houdt geen rekening met het feit dat de centrale verwarming niet nodig zal zijn wanneer de houthaard brandt. De werkelijke kost zal dus lager zijn. Indien u zelf beschikt over droog en kwalitatief brandhout zodat u geen brandhout hoeft aan te kopen, dan zal de kost per uur uiteraard lager zijn.

1 Bron: Folder Kalfire. Gemiddelde van alle houthaarden bij vol vermogen.
2 Bron: Folder Kalfire. Gemiddelde van alle houthaard bij gereduceerd vermogen.
3 Bron: brandhoutgigant.be. 1 kuub ovengedroogd eikenhout kost €459,00 en bevat 850kg brandhout (gestapeld, aan huis afgeleverd). €459,00 / 850 kg = €0.54 per kg.
4 2 kg per uur (~3.33 houtblokken) x 1 uur x €0.54 per kg

 

Een elektrische sfeerhaard zonder warmte kost €0.04 per uur

In Vlaanderen wordt de prijs van elektriciteit uitgedrukt in € / kWh. Op 15 november 2023 bedroeg de prijs €0.38 per kWh 1. Een elektriciteit haard met hologram technologie verbuikt ±0.1 kW 2. De elektrische haard verbruikt dan ±€0.04 per uur 3. Een elektrische haard kan optioneel 2 kW warmte geven, de kostprijs stijgt in dat geval naar ±€0.80 per uur 4. Deze kost houdt geen rekening met het feit dat de centrale verwarming niet nodig zal zijn wanneer de elektrische haard aan staat. De werkelijke kost zal dus lager zijn.

1 Bron: VREG (Vlaamse Regulator van de Elektriciteits- en Gasmarkt). Gemiddelde commerciële elektriciteitsprijs inclusief belastingen en energiekosten voor een woning met jaarlijks verbruik van 3.600 kWh dag en 3.500 kWh nacht. Elektriciteitsprijs indien contract op dat moment werd afgesloten.
2 Bron: Verbruik van Kalfire E-One elektrische haard zonder warmte
3 0.1 kW x 1 uur x €0.38 per kWh
4 2.1 kW x 1 uur x €0.38 per kWh

 

Een bio-ethanol sfeerhaard kost €1.80 per uur

Een gemiddelde bio-haard verbruikt 0.50 liter per uur 1. De kostprijs van bio-ethanol is €3.60 per liter 2. Een uur stoken met een bio-ethanol haard kost dus €1.80 per uur 3.

1 Bron: Website Bio-O!, fabrikant van bio-haarden
2 Bron: Webshop Bio-O!, fabrikant van bio-haarden
3 0.50 liter per uur x €3.60 per liter

Gerelateerde vragen